Na przestrzeni lat nie straciły nic na swej popularności. Jedną z nich jest malowanie pisanek. Jest to obrzęd znany już w czasach starożytnych. Ciekawostką może być fakt, iż najstarsza pisanka na świecie pochodzi z dawnych ziem Persji i liczy sobie ponad 4000 lat !

Pierwsze pisanki wykonywane były w Polsce poprzez malowanie na jajku gorącym woskiem, a następnie zanurzane w barwniku. Bardzo popularną metodą było również drapanie w skorupkach przy użyciu rozmaitych narzędzi takich jak igły, koziki, szpilki czy szydełka. Pisanka taka nosiła nazwę drapanki lub kraszanki. Gotowanie jajek w wodzie z dodatkiem ochry lub cebuli nadawało im natomiast brązowe lub czerwone odcienie.

Mimo, iż dawne techniki zdobienia jajek stosowane są nadal w wielu polskich domach, wraz z rozwojem cywilizacyjnym pojawiły się także bardziej nowoczesne metody. Niewątpliwie zaliczyć można do nich jajka zdobione gotowymi naklejkami, atłasowe wydmuszki czy bardzo modne w ostatnich latach pisanki quillingowe. Obiegowa opinia głosi, że najpiękniejsze polskie pisanki powstają na Mazowszu, Mazurach, a także na terenach górskich. Niektóre z nich to prawdziwe dzieła sztuki.

Czym byłby wystrój Wielkanocnego stołu bez barwnych pisanek? Z pewnością nie prezentowałby się tak okazale, jak to ma miejsce praktycznie w każdym polskim domu. Dzięki Wielkanocnym dekoracjom i potrawom, jak również ręcznie wykonanym ozdobom (np. wieniec paschalny czy wielkanocna palma), świąteczny posiłek w rodzinnym gronie w te wyjątkowe dni jest wspaniałym i radosnym przeżyciem dla każdego z nas.

2