Zajęcia odbywały się w lutym i marcu 2012 roku. Warsztaty zostały przeprowadzone przez twórcę ludowego, wielokrotnego laureata pierwszego miejsca Konkursów w obrzędach Wielkanocnych w zakresie pisania pisanek batikowych.

Uczestnicy warsztatu otrzymali płytki elektryczne, wydmuszki, wosk, świecę parafinową, specjalną szpileczkę oraz farby. Płytka elektryczna pozwala na regulację temperatury w miarę potrzeb. Właściwą temperaturę do pisania pisanek najczęściej określa się metodą prób i błędów. Przy pisaniu pisanek trzeba liczyć się z dużą ilością dymu, który powstaje w wyniku otrzymania odpowiedniej temperatury do pisania pisanek.

Pisanie jednej pisanki może zająć od kilkunastu minut do dwóch godzin. Tyle czasu zajmuje pisanie pisanek jaj strusich. Najkrócej można ozdobić jajo kurze, zajmuje to około 15 minut.

Wydmuszki ozdabia się różnymi motywami. Nadaje im się różną barwę. Napisanie pisanki zależy od chęci, precyzji, zdolności manualnych, poczucia estetyki oraz cierpliwości… Wyrobienie precyzji działania staje się początkiem tworzenia nowych, coraz trudniejszych i bardziej kolorowych motywów.

Ozdabianie pisanek opiera się wzorach podstawowych oraz tzw. wzorach ludowych. W trakcie pisania pisanki następuje ich modyfikacja, dlatego też każda pisanka może stać się wyjątkowa i niepowtarzalna. Tworzenie indywidualnych wzorów rozwija chęć osiągnięcia precyzji w pisaniu oraz sprawia ogromną radość z wykonanej pracy.

Wszystkim uczestnikom warsztatów dziękujemy za wyrażone chęci, inwencję twórczą, pokazanie swoich zdolności manualnych oraz cierpliwość w tworzeniu niepowtarzalnych motywów.

Każda pisanka może być dziełem niepowtarzalnym jego twórcy. Wszystkich Państwa zapraszamy do próby napisania własnej pisanki, która stanie się ozdobą Świątecznego stołu!

Niech Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary,
Niech Chrystus Zmartwychwstały przyniesie
Dar radości, miłości, spokoju i szczęścia.
Niech Wam oświeca drogi codziennego życia,
i obdarza Was Swoim Błogosławieństwem.

Najlepsze życzenia Świąteczne składam Państwu w imieniu swoim, Zarządu oraz członków Stowarzyszenia „HOLOS”.

Mieczysław Obrycki
Prezes Stowarzyszenia

 

10001044